• MASALLAR DİYARINA YOLCULUK

Gürcistan Doğa Gezisi


7 Gece 8 Gün / 10 Kişi

doga kültür hiking2 foto yuruyus orta

 

 

Muhteşem bir programla Gürcistan’daki ortaçağ müzesi Svanetti Bölgesine gidiyoruz. Masallar diyarına yolculuk diyoruz çünkü tamda Masal Dağı Kaf’ın (Elburuz) eteklerinde geçecek hikayemiz. Gürcistan’da, Kafkas Dağları’nın rakımı en yüksek ve en ücra köylerinin bulunduğu, Unesco Dünya mirası listelerinde yer alan Mestia’yı adım adım keşfe çıkacağız. Bu bölge Avrupa’nın ortaçağ müzesi olarak geçiyor ve pek çok eski geleneği sürdüren Yerli halkı Svan’ların ana yurdu. Ortaçağ platosunu andıran savaş kuleleri, sırtı karlı dağlarla ve ormanlarla, dağları buzullarla kaplı vahşi coğrafyası biz keşif severleri topraklarına çağırıyor. Bizim gezeceğimiz rota aşağıda. Buyurun bize katılın!

Öncelikle ulaşımı aktaralım. En geç saat 16:00’de Trabzon hava limanından hareket edeceğiz. Uçaklarınızı bu saate göre ayarlamanızı rica ediyoruz. Pegasus, Anadolu Jet en uygun uçuşları sunuyor. Biletinizi hemen satın alın ki tasarruflu olsun 😉 Gürcistan için vize gerekmemektedir. Üzerinde TC kimlik numarası olan (veriliş tarihi 10 yılı geçmeyen, soğuk damgası net ve presi bozulmamış olmalı) nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuz ile sınırı geçebiliyorsunuz.
ÖZET PROGRAM
1. GÜN:⏰16:00Trabzon, Rize, Batum, Ardagani Gölü
2. GÜN:⏰08:00 Batum, Kobuleti, Poti, Kutaisi, Metsheta
3. GÜN:⏰08:00 Qoruldi gölleri yürüyüş
4. GÜN:⏰08:00 Chalaadi Buzulları yürüyüş
5. GÜN:⏰08:00 Tiflis, Nari Kale, Şardeni
6. GÜN:⏰08:00 Ushguli Köyü yürüyüş
7. GÜN:⏰08:00 Mestia’ya veda Zuruldi Dağı’na çıkış, Batum’da konaklama
8. GÜN:⏰07:00 vedalaşma ve Trabzon’a haraket


Program

1. Gün Trabzon, Rize, Batum, Ardagani Gölü

Trabzon’dan hareketle yaklaşık 2,5 saatte Artvin Hopa Sarp sınır kapısına varacağız. Sınırı geçtikten sonra Batum’da konaklama pansiyonda olacak. Akşam Ardagani Gölü ve elbet Gürcü tatlarından oluşan yemeğimizi afiyetle yiyeceğiz. (Şarap severler yaşadı)

2. Gün Batum, Kobuleti, Poti, Kutaisi, Metsheta

Sabah erkenden yöresel kahvaltı ardından Çarın sarayınıda gezdikten sonra Mestia’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol 200 km. Ama otoban değil tabiki… doğa ile içiçe gerçek bir şölen ve heyecan. Güzel ve keyifli molalarla Mesita’ya doğru ilerleyeceğiz. Unutamayacağınız bir başlangıç olacak. Durmalı kalkmalı bu keyifli yolculuktan sonra Mestia’ya varıp pansiyonumuza yerleşiyoruz. Biraz dinlenip Mestia kasabasını geziyor, yüzyıllar öncesinin savunma kulelerini Svan kulelerini fotoğraflıyoruz. Aksam mutlaka Mestia’nın en meşhur mekânında yerimizi alacağız. Cafe Laila. Mestia’nın geleneksel dansları, müzikleri de bizi karşılayacak.

3. Gün Qoruldi gölleri ve yürüyüş,

Bugün Qoruldi göllerine gideceğiz. Göl yolu stabilize olduğu için ek olarak dört çeker araç kiralamamız gerekiyor. Bu sebeple bu bölümü opsiyonel tutmak durumundayız. (Ektra ücret kişi başı 50 Lari).Sabah kahvaltının ardından araçlarımızla hareket edip muhteşem dağ manzarası ve yeşillikler eşliğinde göle varacağız. Tabi ki mayolarımız ve havlularımız yanımızda olacak, bu deneyimi kimse kaçırmak istemeyecektir. Çift kuleli zirvesiyle Kafkaslar’ın en güzel dağı Ushba’dan süzülüp gelen suların serinliğine kendimizi bırakacağız. Göl kenarında geçirdiğimiz keyifli saatlerin ardından bölgede yaklaşık 2 saatlik yürüyüşümüz tamamlayıp Mestia’daki evimize döneceğiz. Akşam yine eğlencemiz ve muhteşem yemeklerimiz bizi bekliyor olacak.

4. Gün Chalaadi Buzulları

Bugün Kafkasların muhteşem doğasını daha da yakından görüp kaslarımızı da iyice açacağız. Aracımızla yürüyüş başlangıç noktamıza varıyoruz. Patika üzerinden yaklaşık 5 km’lik güzel bir yürüyüş. Asma köprüden geçerek ormana giriyoruz ve oradan da Chalaadi Buzulu altındayız, 2000m!. Buzul suyuna girmek tercihinize kalmış. Burdan Buzulun üstünede çıkıp kumanyalarımızı yedikten sonra aracımıza geri dönüyoruz. Yaklaşık 2 saat gidiş, 2 saat dönüş 4 saat yol yapmış oluyoruz. Evimize dönüş ve serbest zaman, dilediğinizce Mestia sokaklarında gezip, bol bol fotoğraf çekebileceksiniz.

5. Gün Ushguli Köyü

Bugün Avrupa’nın en yüksek yerleşiminin olduğu Ushguli köyüne gidiyoruz. Deniz seviyesinden 2100 metre yükseklikteki Ushguli 12 ay boyunca yaşanılan bir köy. Gölde olduğu gibi Ushguli yolu stabilize olduğu için ek olarak dört çeker araç kiralamamız gerekiyor. Bu sebeple bu bölümü yine opsiyonel tutmak durumundayız. (Ekstra ücret kişi başı 60 TL). Bu keyfi kaçırmayacağınızı düşünüyoruz. Katılmayı tercih etmeyenler için ise kasabada doya doya gezip dinlenebilecekleri serbest gün.

6. Gün Mestia’ya veda Zuruldi Dağı’na çıkış, Batumda konaklama

Mestia’ya veda günümüz..Kahvaltının ardından teleferikle 2340 m’deki Zuruldi Dağı’na çıkıp Kafkasların heybetini bu kez daha yukarıdan izliyoruz. Manzara muhteşem, orman içindeki patikadan aşağıya doğru yürüyüşümüze başlıyor, ciğerlerimizi temiz dağ havası ile doldurarak Mestia’ya geri gelip evimize veda ederek yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde Batum’da kalacağımız yeni evimize ulaşıp dinlenmeye çekiliyoruz.

7. Gün Doya doya Batum

Batumda yine dolu dolu bir program bizi bekliyor olacak kahvaltının ardından Ama bugün de dolu dolu geçecek. Gezimiz Batum Limanı, Astronomik Saat, Chacha Kulesi, Batum Fener Kulesi, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Alfabe Kulesi, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi gibi görülmesi gereken yerleri kapsıyor. Alternatif olarak Batum plajında denize girme şansınız da var.

8. Gün Vedalaşma

Erken sabah kahvaltısı ardından Türkiye’ye geçiyoruz ve Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz. Uçak biletlerinizi 12:00 ve sonrası için almanız önemli. Artık veda vakti. Bir sonraki buluşmamız için sözleşerek ayrılıyoruz.


Ücrete dahil olanlar:

• Otelde 2 gece Oda/Kahvaltı konaklama (Batum)

• Otelde 5 gece Yarım Pansiyon konaklama (Metsheta)

• Trabzon'dan başlayıp, Trabzon'da biten tüm ara transferler

• Zorunlu Yurt Dışı Seyahat Sigortası

• Rehberlik Hizmeti

Ücrete dahil olmayanlar:

• Trabzon havalimanına ulaşım

• 1. ve 7. gün akşam yemekleri

• Tüm Öğle yemekleri

• Yurt dışı çıkış harcı

• Ushguli ve Qoruldi gölleri gezisi ulaşım

• Teleferik ve Metro ücretleri

• Müze ve ören yeri girişleri

• Kişisel harcamalar

• Yemeklerdeki ve otellerdeki ekstralar

• Elde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay…vb)

Yanınızda getirmeniz gerekenler:

• Kafkas yamaçlarında dört mevsimi bir günde yaşayabilirsiniz. Su geçirmez yürüyüş botu ve yedek ayakkabı

• Su geçirmez yağmurluk/panço, pantolon (kot önermeyiz)

• Polar, tozluk, 25 -35 lt. sırt çantası

• Akşamları soğuk olabileceğinden bere, kazak

• Düdük, kafa feneri ve fotoğraf makinesi

• Güneş gözlüğü, güneş kremi ve kullandığınız ilaçlar

• Mayo ve banyo havlunuzu unutmayın

• Yürüyüşlerde konforlu olabilmeniz için giysilerinizin termal/ sentetik olmasına özen gösteriniz, böylece ıslandığında çok çabuk kurur

KatılımcıBaşlama TarihiSüreFiyat
1007/20198 GünSorunuz
1008/20198 GünSorunuz
Başa dön
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.